• ΚΟΖΑΝΗ
  • ΚΟΖΑΝΗ
  • ΓΡΕΒΕΝΑ

ΕΠΙΜΟΡΦΩΤΙΚΟ ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΑΝ ΟΙ ΔΙΕΥΘΥΝΤΕΣ ΣΧΟΛΕΙΩΝ ΣΤΗΝ ΚΟΖΑΝΗ ΚΑΙ ΜΕΣΩ ΤΗΛΕΔΙΑΣΚΕΨΗΣ ΣΕ ΟΛΗ ΤΗ ΔΥΤΙΚΗ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ

Με ενδιαφέρον παρακολούθησαν οι διευθυντές σχολείων πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης της περιφέρειας Δυτικής Μακεδονίας, το τετράωρο επιμορφωτικό σεμινάριο που έγινε το πρωί της Παρασκευής στην Κοζάνη και το οποίο παρακολούθησαν δια ζώσης εκπαιδευτικοί της περιοχής και μέσω τηλεδιάσκεψης σε όλη τη Δυτική Μακεδονία.

Το σεμινάριο που είχε θέμα τη διεύθυνση σχολικής μονάδας και τη διαμόρφωση του σχολικού κλίματος, με έμφαση στη διαχείριση συγκρούσεων, διοργάνωσαν το Περιφερειακό Επιμορφωτικό Κέντρο (Π.Ε.Κ.) Κοζάνης και η Περιφερειακή Διεύθυνση Εκπαίδευσης Δυτικής Μακεδονίας,

Επιμορφωτής του σεμιναρίου ήταν ο αν. καθηγητής του Παν/μίου Δ. Μακεδονίας, εξειδικευμένος επιστήμονας στο αντικείμενο, Γιώργος Ιορδανίδης, ο οποίος έδωσε στους διευθυντές σχολείων, όλες τις απαραίτητες συμβουλές για να εφαρμόσουν στην πράξη τεχνικές επίλυσης συγκρούσεων εντός των σχολικών μονάδων.

Όπως τόνισε χαρακτηριστικά μιλώντας στον «Π.Λ.» η Βασιλική Βόντσα, διευθύντρια Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Κοζάνης, με το εν λόγω επιμορφωτικό σεμινάριο ολοκληρώνεται ο επιμορφωτικός κύκλος διευθυντών για τη διοίκηση της εκπαίδευσης, με δεδομένο ότι οι εκπαιδευτικοί καλούνται να συμβάλουν στην επίλυση δυσεπίλυτων προβλημάτων, επιλύοντας κρίσεις που προκύπτουν στα σχολεία, όπως οι κατανομές των μαθητών στα σχολεία , οι επιτηρήσεις στις πανελλαδικές εξετάσεις, οι διοργάνωση των ενδοσχολικών εξετάσεων και να πλαισιώσουν το βαθμολογικό κέντρο.

ΠΗΓΗ: ΠΡΩΙΝΟΣ ΛΟΓΟΣ , http://www.prlogos.gr/