Σας ενημερώνουμε ότι το ΠΕΚ Κοζάνης θα προβάλει στις εγκαταστάσεις του τη συγκεκριμένη ημερίδα για όποιον/α Σχολικό/κή Σύμβουλο ενδιαφέρεται να την παρακολουθήσει εξ αποστάσεως ώστε να δοθεί η δυνατότητα αλληλεπίδρασης και ανταλλαγής απόψεων μεταξύ των σχολικών συμβούλων.

Η ημερίδα θα υλοποιηθεί την Παρασκευή 16/03/2018 από τις 10.00 έως τις 16.00.

ΔΕΙΤΕ ΤΗ ΣΧΕΤΙΚΗ ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ   ΕΔΩ

Δείτε την Πρόσκληση Download this file (ΠΕΚ Κοζάνης  προσκληση για αρχείο Επιστημόνων.doc)

Ημερίδα με θέμα: «Καλλιεργώντας τον Γραμματισμό στα Μέσα και την Πληροφορία μέσω του Μαθητικού Διαδικτυακού Ραδιοφώνου»,

πραγματοποιήθηκε σήμερα Πέμπτη 15 Φεβρουαρίου στο 4ο ΓΕΛ Κοζάνης.

Την ευθύνη της ημερίδας είχε το Περιφερειακό Επιμορφωτικό Κέντρο (Π.Ε.Κ.) Κοζάνης, σε συνεργασία με την Περιφερειακή Διεύθυνση Εκπαίδευσης Δυτικής

Μακεδονίας και την Επιστημονική Εταιρία “Διαθεματικό, Διαπολιτισμικό Ραδιόφωνο της Εκπαιδευτικής Κοινότητας” (European School Radio).

Η ημερίδα όπως δήλωσε  o διευθυντής του ΠΕΚ Κοζάνης Γιάννης Γκανάκας πραγματοποιείται στο πλαίσιο της προσπάθειας του Π.Ε.Κ.

για συμβολή στην ανάπτυξη καινοτόμων δράσεων στις σχολικές μονάδες και απευθύνεται:

στο Διευθυντή ή Υποδιευθυντή ή έναν Εκπρόσωπο από κάθε σχολείο Α΄/θμιας και Β΄/θμιας Εκπαίδευσης της Περιφερειακής Ενότητας Κοζάνης,

στους Υπευθύνους Σχολικών Δραστηριοτήτων Α΄/θμιας και Β΄/θμιας Εκπαίδευσης της Περιφερειακής Ενότητας Κοζάνης,

στους Σχολικούς Συμβούλους Α΄/θμιας και Β΄/θμιας Εκπαίδευσης Δ. Μακεδονίας».

Πηγή: www.kozan.gr

Έγγραφο 12/17-1-2018 του ΠΕΚ Κοζάνης

Το Περιφερειακό Επιμορφωτικό Κέντρο (Π.Ε.Κ.) Κοζάνης και η Περιφερειακή Διεύθυνση Εκπαίδευσης Δυτικής Μακεδονίας προσκαλούν τους Διευθυντές των

Σχολικών Μονάδων Α΄/θμιας και Β΄/θμιας Εκπαίδευσης της Περιφέρειας Δυτικής Μακεδονίας στο τετράωρο επιμορφωτικό σεμινάριο που συνδιοργανώνουν, με

αντικείμενο τη Διαχείριση ανθρώπινων πόρων στο σχολείο και εστίαση στα εξής ζητήματα:

α) Διεύθυνση και ηγεσία στην εκπαίδευση

β) Διαμόρφωση σχολικού κλίματος

γ) Διαχείριση συγκρούσεων

Το επιμορφωτικό σεμινάριο θα διεξαχθεί διά ζώσης στην Κοζάνη και μέσω τηλεκπαίδευσης στις πρωτεύουσες των άλλων Περιφερειακών Ενοτήτων, την Τρίτη 23

Ιανουαρίου 2018, από ώρα 10:00-14:00. Επιμορφωτής θα είναι ο αναπληρωτής καθηγητής του Πανεπιστημίου Δυτικής Μακεδονίας, εξειδικευμένος επιστήμονας

στο αντικείμενο, Γιώργος Ιορδανίδης.

Χώροι Επιμόρφωσης Κοζάνη: Αίθουσα Συνεδριάσεων του Περιφερειακού Συμβουλίου Δ. Μακεδονίας, κτήριο πρώην Νομαρχίας

Γρεβενά: Αίθουσα «Πέτρος Σιούλης», Διοικητήριο Γρεβενών

Καστοριά: Αίθουσα Δημοτικού Συμβουλίου Δήμου Καστοριάς

Φλώρινα: Πειραματικό Δημοτικό Σχολείο Φλώρινας, Τέρμα Σαλαμίνος, Φλώρινα

Τρίτη 23/01/2018 |

ΠΡΩΤΟΠΟΡΙΑΚΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΤΗΛΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΔΙΕΥΘΥΝΤΕΣ ΦΛΩΡΙΝΑΣ, ΚΑΣΤΟΡΙΑΣ ΚΑΙ ΓΡΕΒΕΝΩΝ

Με ιδιαίτερο ενδιαφέρον και μεγάλη προσέλευση από εκπροσώπους της εκπαιδευτικής κοινότητας, πραγματοποιήθηκε το πρωί της Τρίτης στην αίθουσα συνεδριάσεων του Περιφερειακού συμβουλίου Κοζάνης, ένα τετράωρο επιμορφωτικό για διευθυντές σχολικών μονάδων, με αντικείμενο τη Διαχείριση ανθρώπινων πόρων.

Το σεμινάριο διοργάνωσαν το Περιφερειακό Επιμορφωτικό Κέντρο (Π.Ε.Κ.) Κοζάνης και η Περιφερειακή Διεύθυνση Εκπαίδευσης Δυτικής Μακεδονίας και σε αυτό συμμετείχαν όλοι οι Διευθυντές των Σχολικών Μονάδων Α΄/θμιας και Β΄/θμιας Εκπαίδευσης της Περιφέρειας Δυτικής Μακεδονίας. Αναλυτικότερα, στο σεμινάριο αναλύθηκαν ζητήματα όπως διεύθυνση και ηγεσία στην εκπαίδευση, διαμόρφωση σχολικού κλίματος και διαχείριση συγκρούσεων.

Αυτό που αξίζει να σημειωθεί είναι πως τις εργασίες του σεμιναρίου παρακολούθησαν δια ζώσης στην Κοζάνη και μέσω τηλεκπαίδευσης σε Φλώρινα, Καστοριά και Γρεβενά, σε μια πρωτοποριακή διαδικασία που σίγουρα θα συνεχιστεί στο μέλλον! Η εν λόγω διαδικασία της τηλεκπαίδευσης, έγινε για πρώτη φορά πανελλαδικά, ενώ μάλιστα ακολούθησαν και ερωτο-απαντήσεις μέσω skype με τους εκπαιδευτικούς από Καστοριά, Γρεβενά και Φλώρινα.

Επιμορφωτής ήταν ο αναπληρωτής καθηγητής του Πανεπιστημίου Δυτικής Μακεδονίας, εξειδικευμένος επιστήμονας στο αντικείμενο, Γιώργος Ιορδανίδης. Από την πλευρά του ο Σχολικός Σύμβουλος Φιλολόγων Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Κοζάνης και διευθυντής στο ΠΕΚ Κοζάνης με εμβέλεια στη Δυτική Μακεδονία σε πρωτοβάθμια και δευτεροβάθμια εκπαίδευση, Γιάννης Γκανάκας , τόνισε πως η επιμόρφωση αφορά ένα κρίσιμο ζήτημα, όπως είναι η διαχείριση ανθρώπινων πόρων στο σχολείο, αλλά και θέματα όπως η διεύθυνση και η ηγεσία , διαχείριση συγκρούσεων, διαμόρφωση κλίματος στο σχολείο και άλλα θέματα.

Να σημειωθεί πως ήταν η πρώτη, γενική, συνάντηση, που απευθύνθηκε στο σύνολο των διευθυντών, ενώ με βάση την αξιολόγηση του σεμιναρίου αυτού, θα ακολουθήσει επιμόρφωση σε πιο εξειδικευμένα σεμινάρια που έχουν ανάγκη οι διευθυντές , σε εστιασμένα θέματα που άπτονται του σχολείου.

πηγή: www.prlogos.gr