Το Περιφερειακό Επιμορφωτικό Κέντρο (Π.Ε.Κ.) Κοζάνης και η Περιφερειακή Διεύθυνση Εκπαίδευσης Δυτικής Μακεδονίας, ανταποκρινόμενοι στις ανάγκες και τις επιθυμίες των συμμετεχόντων/ουσών όπως εκφράστηκαν στα ερωτηματολόγια που συμπληρώθηκαν κατά το σεμινάριο της 23ης Ιανουαρίου 2018, προσκαλούν τους/τις Διευθυντές/ντριες των Σχολικών Μονάδων Α΄/θμιας και Β΄/θμιας Εκπαίδευσης της Περιφέρειας Δ. Μακεδονίας καθώς και τους/τις Προϊσταμένους/νες Δημοτικών Σχολείων και Νηπιαγωγείων στο δεύτερο για το τρέχον σχολικό έτος τετράωρο επιμορφωτικό σεμινάριο που συνδιοργανώνουν, με θέμα:

«Διεύθυνση Σχολικής Μονάδας και Διαμόρφωση Σχολικού Κλίματος, με έμφαση στη Διαχείριση Συγκρούσεων».

Το επιμορφωτικό σεμινάριο θα διεξαχθεί διά ζώσης στην Κοζάνη, στην Αίθουσα Συνεδριάσεων του Περιφερειακού Συμβουλίου Δ. Μακεδονίας (κτήριο πρώην Νομαρχίας), και μέσω τηλεκπαίδευσης στις πρωτεύουσες των άλλων Περιφερειακών Ενοτήτων, την Παρασκευή 04 Μαΐου 2018, από ώρα 10:00-14:00.

Επιμορφωτής θα είναι ο αν. καθηγητής του Παν/μίου Δ. Μακεδονίας, εξειδικευμένος επιστήμονας στο αντικείμενο, Γιώργος Ιορδανίδης.

Επισημαίνεται ότι προϋπόθεση παρακολούθησης του σεμιναρίου είναι η μη παρακώλυση της λειτουργίας της Σχολικής Μονάδας.

Στους συμμετέχοντες/ουσες θα δοθεί συνολική βεβαίωση παρακολούθησης που θα περιλαμβάνει και το σεμινάριο της 23ης Ιανουαρίου 2018.

Η μετακίνηση των εκπαιδευτικών θα γίνει χωρίς δαπάνη για το δημόσιο.

Πλαίσιο κειμένου: Ο Διευθυντής του Π.Ε.Κ. Κοζάνης

Ιωάννης Γκανάκας
Σχολικός Σύμβουλος κλάδου ΠΕ02

Οι χώροι επιμόρφωσης στις άλλες Περ/κές Ενότητες θα ανακοινωθούν τη Δευτέρα 30/04/2018.

Ο Διευθυντής του Π.Ε.Κ. Κοζάνης

Ιωάννης Γκανάκας

Σχολικός Σύμβουλος κλάδου ΠΕ02

Σας ενημερώνουμε ότι το ΠΕΚ Κοζάνης θα προβάλει στις εγκαταστάσεις του τη συγκεκριμένη ημερίδα για όποιον/α Σχολικό/κή Σύμβουλο ενδιαφέρεται να την παρακολουθήσει εξ αποστάσεως ώστε να δοθεί η δυνατότητα αλληλεπίδρασης και ανταλλαγής απόψεων μεταξύ των σχολικών συμβούλων.

Η ημερίδα θα υλοποιηθεί την Παρασκευή 16/03/2018 από τις 10.00 έως τις 16.00.

ΔΕΙΤΕ ΤΗ ΣΧΕΤΙΚΗ ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ   ΕΔΩ

Έγγραφο 12/17-1-2018 του ΠΕΚ Κοζάνης

Το Περιφερειακό Επιμορφωτικό Κέντρο (Π.Ε.Κ.) Κοζάνης και η Περιφερειακή Διεύθυνση Εκπαίδευσης Δυτικής Μακεδονίας προσκαλούν τους Διευθυντές των

Σχολικών Μονάδων Α΄/θμιας και Β΄/θμιας Εκπαίδευσης της Περιφέρειας Δυτικής Μακεδονίας στο τετράωρο επιμορφωτικό σεμινάριο που συνδιοργανώνουν, με

αντικείμενο τη Διαχείριση ανθρώπινων πόρων στο σχολείο και εστίαση στα εξής ζητήματα:

α) Διεύθυνση και ηγεσία στην εκπαίδευση

β) Διαμόρφωση σχολικού κλίματος

γ) Διαχείριση συγκρούσεων

Το επιμορφωτικό σεμινάριο θα διεξαχθεί διά ζώσης στην Κοζάνη και μέσω τηλεκπαίδευσης στις πρωτεύουσες των άλλων Περιφερειακών Ενοτήτων, την Τρίτη 23

Ιανουαρίου 2018, από ώρα 10:00-14:00. Επιμορφωτής θα είναι ο αναπληρωτής καθηγητής του Πανεπιστημίου Δυτικής Μακεδονίας, εξειδικευμένος επιστήμονας

στο αντικείμενο, Γιώργος Ιορδανίδης.

Χώροι Επιμόρφωσης Κοζάνη: Αίθουσα Συνεδριάσεων του Περιφερειακού Συμβουλίου Δ. Μακεδονίας, κτήριο πρώην Νομαρχίας

Γρεβενά: Αίθουσα «Πέτρος Σιούλης», Διοικητήριο Γρεβενών

Καστοριά: Αίθουσα Δημοτικού Συμβουλίου Δήμου Καστοριάς

Φλώρινα: Πειραματικό Δημοτικό Σχολείο Φλώρινας, Τέρμα Σαλαμίνος, Φλώρινα

Δείτε την Πρόσκληση Download this file (ΠΕΚ Κοζάνης  προσκληση για αρχείο Επιστημόνων.doc)

Ημερίδα με θέμα: «Καλλιεργώντας τον Γραμματισμό στα Μέσα και την Πληροφορία μέσω του Μαθητικού Διαδικτυακού Ραδιοφώνου»,

πραγματοποιήθηκε σήμερα Πέμπτη 15 Φεβρουαρίου στο 4ο ΓΕΛ Κοζάνης.

Την ευθύνη της ημερίδας είχε το Περιφερειακό Επιμορφωτικό Κέντρο (Π.Ε.Κ.) Κοζάνης, σε συνεργασία με την Περιφερειακή Διεύθυνση Εκπαίδευσης Δυτικής

Μακεδονίας και την Επιστημονική Εταιρία “Διαθεματικό, Διαπολιτισμικό Ραδιόφωνο της Εκπαιδευτικής Κοινότητας” (European School Radio).

Η ημερίδα όπως δήλωσε  o διευθυντής του ΠΕΚ Κοζάνης Γιάννης Γκανάκας πραγματοποιείται στο πλαίσιο της προσπάθειας του Π.Ε.Κ.

για συμβολή στην ανάπτυξη καινοτόμων δράσεων στις σχολικές μονάδες και απευθύνεται:

στο Διευθυντή ή Υποδιευθυντή ή έναν Εκπρόσωπο από κάθε σχολείο Α΄/θμιας και Β΄/θμιας Εκπαίδευσης της Περιφερειακής Ενότητας Κοζάνης,

στους Υπευθύνους Σχολικών Δραστηριοτήτων Α΄/θμιας και Β΄/θμιας Εκπαίδευσης της Περιφερειακής Ενότητας Κοζάνης,

στους Σχολικούς Συμβούλους Α΄/θμιας και Β΄/θμιας Εκπαίδευσης Δ. Μακεδονίας».

Πηγή: www.kozan.gr